piątek, 9 maja 2008


Wyznacz sobie cele

Tak naprawdę wielu ludzi chce być bogatym, jednak większość nie ma pojęcia jak to osiągnąć. Musisz jednak wiedzieć, że wyznaczanie sobie celów to podstawa.Musisz dokładnie wiedzieć do czego dążysz. Spróbuj najpierw wyznaczyć sobie cel np. chcę dostać się na dobrą uczelnie na taki i taki kierunek studiów. Ok, świetnie mamy główny cel. Teraz potrzebujemy mniejszych celów, które pozwolą Ci osiągnąć Twój cel. Na przykład:
- będę się uczył godzinę dziennie z chemii
- rozwiąże 10 zadań z matematyki dziennie

Określ dokładnie co będziesz robił w danej jednostce czasu. Jeżeli uważasz że ustaliłeś sobie za mało, podnieś poprzeczkę, ale trzymaj sie jej codziennie.

Nie słuchaj swojego lenia, który mówi Ci "Zrób to jutro". Nie. W ten sposób nic nie zdziałasz - uwierz mi.

Jeżeli uważasz, że sam nie dasz rady, poproś o pomoc kolegę, bądź koleżankę albo po prostu zapisz się na korepetycje. Gwarantuje Ci, że jeżeli będziesz się systematycznie uczył, będziesz robił to chętnie i przede wszystkim uwierzysz w swój cel - osiągniesz go.

Jeżeli lata nauki masz już dawno za sobą, powyższy przykład bezpośrednio nie odnosi się do Ciebie, jednak schemat jest taki sam:
Mniejsze cele + praca -> wielki cel -> sukces

Ta droga jest o wiele łatwiejsza. Wielu marzą się wielkie pieniądze jednak nie oszukujmy się pracując na etacie mając nawet dobrą pracę nie dorobimy się fortuny. Myślisz zapewne, że nie dasz rady temu podołać? Prawie 90% dzisiejszych milionerów zaczynała od zera.Na początek zadaj sobie pytania:

- W czym jestem dobry?
Twoje mocne strony. Jesteś raczej dobry z matematyki, czy wolisz napisać wypracowanie? Wolisz pracę z cyferkami przed komputerem czy pracę z ludźmi

- Co lubię robić?
Co chciałbym naprawdę w życiu robić? Pomyśl, że przyszła do Ciebie wróżka i powiedziała, że będziesz kimkolwiek zechcesz.

- W jaki sposób mógłbym to osiągnąć?
Jeżeli marzy Ci się szkoła aktorska, jakie kroki musisz podjąć żeby tam się dostać? Być może w Twojej szkole działa kółko teatralne? Nie słuchaj Twojej pesymistycznej części, która mówi Ci że sukces nie jest dla Ciebie, bo w ten sposób nic nie osiągniesz.

Weź kartkę papieru i napisz odpowiedzi na te pytania. Nie rób tego ustnie, bo całkowicie o tym zapomnisz. To co napiszesz będzie miało dla Ciebie większą wartość. Przeanalizuj swoje odpowiedzi i wyciągnij wnioski.

Powodzenia!

dodajdo.com

2 komentarze:

Phoenix pisze...

Niby to takie proste, a tak mało ludzi ma o tym pojęcie. Lubię takie wpisy, otwierają oczy. Strona wylądowała właśnie w moim czytniku :)

Pozdrawiam!

xEm pisze...

Dzięki, za miły komentarz. Takie wpisy bardzo motywują mnie do działania.

Zapraszam do czytania bloga

Pozdrawiam
xEm