sobota, 27 grudnia 2008

Postanowienia noworoczne, jak sprawić żeby działały na naszą korzyść?

Właśnie skończyły się święta, a już niebawem przywitamy Nowy Rok 2009.

Rok 2009 to:
12 miesięcy ...


52 tygodnie ...

365 dni, które będą z pewnością lepsze niż w ubiegłym roku, pod warunkiem, że dokonasz wszelkich starań aby je ulepszyć.

Dlaczego o tym piszę na swoim blogu?

Co roku ludzie wymyślają swoje postanowienia noworoczne. Jest to świetna okazja do zastosowania wiedzy z zakresu tematyki motywacyjnej w praktyce. Niestety, większość ludzi mówi: rzucę palenie, albo schudnę, albo zacznę czytać więcej książek, jednak przez cały kolejny rok robią dokładnie to samo co robili w ubiegłym roku. Za rok w sylwestra sytuacja się powtarza. Puste słowa -błędne koło.

Jak temu zaradzić?

Przede wszystkim, jeśli chcesz aby Twoje postanowienia noworoczne zostały spełnione przez Ciebie samego - spisz je na kartce, bądź na komputerze. Dlaczego to takie ważne?
Pisałem o tym już gdzieś na swoim blogu, że to co człowiek zapisuje jest ważniejsze niż to co masz jedynie w swojej głowie. Spisując swoje postanowienia na kartce papieru, dajesz do zrozumienia swojej podświadomości, że jest to coś ważnego dla Ciebie, bo słowo pisane jest interpretowane jako ważniejsze niż słowo mówione. To co mówimy jest ulotne, dziś mówimy, że rzucimy palenie, jutro zmienimy to na "no dobra, ograniczę palenie".

Co wam radzę?
Wziąć dużą kartkę papieru(jeżeli masz dużo celów lepiej załóż zeszyt) bądź otworzyć nowy dokument tekstowy i na środku napisać dużymi literami: "Postanowienia noworoczne na rok 2009" po czym pomyśleć, na jakie kategorie można podzielić nasze cele.
Oto moje przykładowe kategorie: szkoła, praca, rozwój osobisty, zainteresowania, sfera finansów.
Później pod kategoriami wypisujemy nasze cele:

Uwaga!
Cele powinny być jasno sprecyzowane. Ponadto, jeśli jest to cel, który chcesz wykonać w określonym przedziale czasu, napisz również datę do kiedy chcesz dany cel osiągnąć. To naprawdę pomaga.

Źle. Chyba powinienem schudnąć.
komentarz: chyba? zdecyduj się ! Ile chcesz schudnąć? Do kiedy?
Dobrze. Zrzucę xx kg do końca [data]

Źle. Będę czytać więcej książek.
komentarz: znów to samo, zbyt mało precyzji. Ile książek przez jaki okres czasu?
Dobrze. Raz na dwa tygodnie przeczytam interesującą książkę.
Dobrze. Każdego dnia, przez 30 minut będę czytał książkę.

Rozumiecie? Precyzja jest naprawdę ważna!

Komentarze do celów.
Zacząłem stosować tą technikę dosyć niedawno i jest świetna.

Na czym polega?

Pod każdym celem napisz krótko 2-3 zdania, w których odpowiadasz: Dlaczego chcesz osiągnąć dany cel? Co zyskasz poprzez osiągnięcie danego celu?

Co ci to da?

Każdy z nas wie, że człowiek jest z reguły leniwy i bardzo łatwo traci motywację. Komentarz ma służyć temu, aby przywołać wcześniej określone uczucia. Kiedy przeczytasz sobie te 2-3 zdania przypomnisz sobie co w tamtej chwili czułeś i jak bardzo chciałeś tego dokonać. To da Ci motywację!

Przykład:

Zrzucę xx kg do końca [data]

Muszę zrzucić xx kg, ponieważ czuję się z tym źle. Zrzucając zbędne kilogramy poczuję się lepiej, będę zdrowszy/zdrowsza i będę mieć niesamowitą satysfakcję z tego, iż osiągnąłem/osiągnęłam swój cel.

Raz na dwa tygodnie przeczytam interesującą książkę.
Czuję, że marnuje swój potencjał. Wiem, że mogę wykorzystywać lepiej swój czas, ponieważ jestem ambitny/ambitna. Dzięki czytaniu książek bądź interesujących artykułów rozwinę się i polepszę jakość swojego życia.

Zatem, do dzieła!

Zapisując jasne i sprecyzowane cele jesteś w nielicznej grupie osób!
Zdecydowana większość ludzi tego nie robi - oni czekają na szczęście.

Twórz okazje, nie szukaj ich!

Po zapisaniu wszystkich celów, na samym dole, zapisałem sobie taką krótką notkę. Jest ona dla mnie niezwykle inspirująca - jeśli dla Ciebie też, korzystaj z tego!

"Mój największy cel to zrealizować to wszystko, co mam w tej chwili na kartce przed sobą, a co często odkładam na później. Nauka, forsa, sukces, rozwój, radość życia. Cokolwiek się stanie, 31 grudnia 2009 roku powiem sam do siebie "Kolego, odwaliłeś kawał dobrej roboty. Jak ty to, do cholery, robisz? "

Zapamiętaj!

"Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać Twój potencjał." Zig Ziglar

Do zobaczenia na szczycie!

dodajdo.com

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

No dobrze, więc zrobię to. Już mam dwa sprecyzowane (i zapisane) punkty, reszta jak tylko dojrzeją do tego,by je sprecyzować. Muszę też wykluczyć te całkowicie nie do spełnienia.
A cytat na końcu jest rewelacyjnie motywujący.

xEm pisze...

Powodzenia!

kontrad pisze...

Pozwolę sobie motywację na rok 2009 przerobic na 2010.
Mam dużo planów- zawsze je miałem, ale do tej pory nie znałem sposobu jak je uporządkowac.
Dzięki :)