wtorek, 13 maja 2008

ŁMS czyli łańcuchowa metoda skojarzeń

Czym jest ŁMS?

Łańcuchowa metoda skojarzeń, jest jedną z technik pamięciowych dzięki której ułatwisz sobie życie. Dzięki ŁMS bez problemu zapamiętasz listę zakupów, czy też listę zadań do zrobienia na jutrzejszy dzień. Nie ma mowy o zapominaniu! :)

W czym tkwi sekret ŁMS?

Łańcuchowa metoda skojarzeń, angażuje w zapamiętywanie obie półkule naszego mózgu. Jak już wiesz, przy standardowym "wkuwaniu na pamięć" wykorzystujemy tylko jedną z naszych półkul - lewą. Na tym polega fenomen technik pamięciowych.

Jak zatem sprawić żeby wykorzystywać obie półkule naraz?

OBRAZ + AKCJA. Przy normalnym zapamiętywaniu, bez używania technik pamięciowych, zazwyczaj naszą strategią jest powtarzanie słów, które mamy zapamiętać w kółko po kilkadziesiąt razy. Jak już sam się niejednokrotnie przekonałeś, ta technika jest bardzo kiepska. Ile razy zdarzyło Ci się tak, że zapomniałeś co miałeś kupić? Koniec z tym.

OBRAZ + AKCJA? Co to oznacza?

Od dziś do zapamiętywania będziesz używał wyobraźni. Będziesz tworzył historyjki oparte na Twojej liście słów do zapamiętania. Musisz wykorzystywać do tego:
- absurd
- przesadę
- komiczność

Jak to wyobraźni? Nie rozumiem.

Już wyjaśniam na przykładzie. Masz do zapamiętania listę zakupów:

ogórki
majonez
bułki
napój np. Coca - Cola
ziemniaki
pastę do zębów
pizzę

Zapomnij o wkuwaniu tych słów na pamięć!

Wyobraź sobie, że wychodzisz z rana do pracy ale co widzisz? Twój samochód wygląda jak ogórek! Oglądasz go z każdej strony nie mogąc pojąć co się stało z Twoim samochodem. No ale nic, pora jechać do pracy. Wsiadasz do tego ogórka, zapalasz go, jedziesz główną ulicą Twojego miasta, i nagle zaczyna padać śnieg, jednak nie jest to śnieg. Przez szybę wpada "to coś" do Twojego samochodu, próbujesz... przecież to majonez! Zastanawiasz się skąd ten majonez się wział. No ale nic, włączasz wycieraczki, jedziesz dalej. Dojeżdżasz do pracy, wysiadasz z samochodu i widzisz jak Twój samochód jest cały umazany w majonezie. Śmiejesz sie z tego, idziesz do pracy. Mijasz ludzi których widzisz codziennie w pracy, przychodzisz do swojego biura siadasz na fotelu bułce. Poczuj jaki jest wygodny. Po kilku chwilach nudzi Ci się bułkowy fotel i wychodzisz na balkon. Cieszysz się pogodną, ale co widzisz? Wielka rakieta kosmiczna w kształcie butelki coca- coli leci tuż nad Twoją głową po czym zatrzymuje się i oblewa Cię Colą. Jesteś zły,a w dodatku kosmici w kształcie ziemniaków, którzy podróżują w tej Coca- colowej rakiecie śmieją się z Ciebie! Denerwujesz sie jeszcze bardziej idziesz bo strzelbę w kształcie pasty do zębów i strzelasz do nich. Kosmitom ziemniaczkom stanowczo teraz nie do śmiechu, bo są cali w paście do zębów. Teraz to Ty śmiejesz się w najlepsze, a coca- colowa rakieta odlatuje do swojej planety, odsłaniając wielkie słońce, które przypomina Ci pizzę. Nie możesz uwierzyć własnym oczom, jednak wyciągasz rękę w stronę słońca, próbujesz i faktycznie! To jest pizza, w dodatku z szynką. Prawda, że jest smaczna?

Spróbuj przeczytać tą historyjkę po czym odtworzyć listę zakupów. Prawda, że proste?

Powinieneś tworzyć historyjki jak najbardziej absurdalne, przesadzone i śmieszne bowiem takie są bardzo łatwo zapamiętywane przez nasz mózg. Używaj jak najwięcej zmysłów.

Smak
Poczuj jakie to smaczne, okropne, słodkie, kwaśne, gorzkie itp.

Dotyk
Poczuj jakie to zimne, ciepłe, lepkie, szorstkie itp.

Zapach
To pachnie jak morska bryza, fiołki, moje ulubione perfumy, świeżo skoszona trawa itp.

Słuch
Posłuchaj jak ćwierkają ptaki, ktoś się śmieje, brzmi Twoja ulubiona piosenka itp.

Wzrok
Zobacz jakie to jest duże , kwadratowe, prostokątne, czerwone, metalowe itp.

To tylko przykłady, nie ograniczaj się do nich. Użyj wyobraźni!

Praktyczne zastosowanie

Ułóż sobie kilka list zakupów, po czym stwórz do nich historyjki. Pamiętaj, mają być absurdalne, niech poniesie Cię fantazja. Nie zapominaj też o komiczności. Im śmieszniejsza tym lepiej.
Czy zapamiętanie listy zakupów kiedykolwiek było tak łatwe?
Napisz w komentarzu, czy pomogła Ci ta metoda. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, również zapraszam do komentowania.
Już jutro kolejna technika zapamiętywania!dodajdo.com

6 komentarzy:

JoeSQsek pisze...

Świetny pomysł z tym blogiem ^^

xEm pisze...

Dzięki, zapraszam do czytania artykułów.

Pozdrawiam
xEm

Anonimowy pisze...

Haha! Zapisanie listy zakupów na kartce zajmuje mi 30 sekund a wymyślenie takiej historyjki cały wieczór, czteropak i 20 dag karkówki z grilla ;)

xEm pisze...

Jasne, że zapisanie sobie czegoś na kartce jest prostsze. W ten sposób idziesz na łatwiznę, zgubisz kartkę i co? :)

Do krótkich zakupów - do 3 pozycji - można śmiało używać normalnych technik, ale spróbuj zapamiętać 15 pozycji wkuwając na "blachę" ? Być może i zapamiętasz, ale nie gwarantuje Ci że za godzinę będziesz pamiętał. Techniki pamięciowe opierające się na wykorzystywaniu prawej półkuli mają to do siebie, że są trwałe.

Czy ja wiem czy wymyślanie historyjki jest trudne? Zależy od człowieka i od tego jak rozwiniętą masz wyobraźnię. Dla mnie wymyślenie takiej historyjki nie stanowi żadnego problemu, a efekty są zadowalające :)

Pozdrawiam
xEm

Anonimowy pisze...

Ale przecież mając listę zakupów w kieszeni, wystarczy że zapamiętam żeby nie zgubić kartki ;)

Poza tym gdybym miał wymyślać takie historyjki co drugi dzień, to wreszcie zaczęłyby mi się mylić, mieszać i krzyżować ;)

xEm pisze...

To czy zechcesz polepszyć swoją pamięć to tylko i wyłącznie Twoja sprawa :)

Wielu ludzi narzeka że ma złą pamięć. Dlaczego? Bo jej po prostu nie ćwiczy. Po skończeniu lat szkolnych jest zaniedbywana i efekty są jakie są. Tak samo jest z liczeniem i używaniem kalkulatora. Niektórzy ludzie są już tak odmóżdżeni że liczą na kalkulatorze 3+2 albo 4*4. Rozumiem, że można być cienkim z matmy, ale pewne rzeczy da się wypracować.
Tylko po co ?...

Wątpię żeby zaczęły Ci się mieszać, wszystko zależy jaką masz wyobraźnie :)

Pozdrawiam
xEm