poniedziałek, 12 maja 2008

O pamięci

Na początek trochę teorii:

Czym jest pamięć?

Jest to zdolność do rejestrowania i ponownego odtworzenia danej informacji. Standardowy podział pamięci to:

ultrakrótka – z tego rodzaju pamięci korzystamy zawsze. Teraz czytając ten artykuł, prowadząc samochód, oglądając telewizję, jednak świadomie nie czujesz potrzeby zapamiętania czegoś. Czy potrafisz powiedzieć jaki jest tytuł mojego bloga? Nie patrz w górę! Nie pamiętasz? Przecież przed chwilą go czytałeś! Pamięć ultrakrótka działa na bieżąco, jeżeli już coś zapamiętamy nie trwa to dłużej niż kilka sekund

krótkotrwała – jest to pamięć z której korzystamy kiedy chcemy coś zapamiętać na dany czas. Pamiętasz sytuację kiedy chciałeś zapamiętać numer telefonu, powtarzałeś go w kółko i kiedy wydawało Ci się, że już go umiesz, zapomniałeś go po 10ciu minutach? Ta informacja wylądowała w pamięci krótkotrwałej, która po prostu się ulotniła.

długotrwała – jest to najskuteczniejsza z pamięci, bowiem informacje w niej przechowywane przez bardzo długi czas (kilka nawet do kilkunastu lat). W tej pamięci zgromadzonych jest najwięcej informacji.

Prawda i fałsz

- Mam słabą pamięć, nic na to nie poradzę.

Fałsz. Nieprawda! Jest to bardzo często stosowana wymówka, jednak robimy to tylko i wyłącznie bo jesteśmy leniwi. Nie chce nam się podjąć jakichkolwiek działań aby polepszyć naszą pamięć, a sposobów jest naprawdę wiele.

- Pamięci nie da się trenować.

Fałsz. Równie dobrze mogę powiedzieć że mięśni nie da się trenować. Uwierzysz mi? Nie! Pamięć można tak samo trenować i dojść do polepszenia wyników, wystarczy podjąć odpowiedni trening. O ile w przypadku mięśni jesteśmy skazani na podnoszenie ciężarów, o tyle do pamięci są proste, jednak nie mniej wymagające ćwiczenia o których później.

- Jeśli nawet się da trenować to jest to trudne, nudne i męczące.

Prawda/fałsz. Trenowanie pamięci nie jest nudne, jednak wymaga wysiłku i pracy. Jednak
efekty jakie może przynieść są zdumiewające. Naprawdę warto!

- Takie ćwiczenia na pewno wiele kosztują.

Fałsz. Na początek wystarczą Ci darmowe techniki, jednak jeżeli zechcesz zagłębić się w tej tematyce, polecam książki Tonego Buzana.

Żyjemy w erze informacji. Każdego dnia, z każdej strony jesteśmy zasypywani setkami przeróżnych informacji. Rozwój techniki i ilość informacji jaką jesteśmy bombardowani, zmusza nas do ulepszania swojej pamięci.
Jak to zrobić? Jak sprawić żeby zapamiętywanie było proste i przyjemne?

Zapewne chciałbyś zapomnieć o liście z zakupami, czy kartkami z numerami telefonów. A może chciałbyś po prostu zapomnieć o zapominaniu ? ;-) A co jeśli powiem, iż jeżeli porządnie przyłożysz się do treningu swojej pamięci, zapamiętasz cokolwiek zechcesz i będziesz o tym pamiętał przez długi czas? Jesteś zainteresowany? Czytaj dalej.

Zostało udowodnione, że nasza pamięć jest praktycznie nieograniczona! Korzystając z technik pamięciowych zapamiętywanie stanie się łatwe i przyjemne.

Cały problem polega na tym, iż przy normalnym zapamiętywaniu używamy tylko jednej z półkul, kiedy mamy do dyspozycji dwie. Lewa półkula odpowiada głównie za logiczne myślenie. Zajmuje się zdaniami, liczbami jak i logiką. Prawa półkula odpowiada zaś za twórczą część Ciebie. Pisanie wierszy czy tekstów piosenek, malowanie, to zadania należące do prawej półkuli.

Jak myślisz która z półkul bierze większy udział w zapamiętywaniu?

Tak zgadza się lewa. Wszystkie techniki pamięciowe opierają się głównie na wykorzystaniu potencjału obu półkul. Chcesz poznać te techniki?

Jednak na początek proponuje Ci sprawdzić swoją pamięć
Sprawdź swoją pamięć

dodajdo.com

Brak komentarzy: