sobota, 24 maja 2008

Rola głosu

Nasza mowa werbalna stanowi najbardziej powszechny kanał łączności z innymi ludźmi. Wiele osób ocenia drugich na podstawie ich głosu. Kiedy poznajesz kogoś o niskim, donośnym głosie odnosisz wrażenie, że masz do czynienia z silną i pewną siebie osobą. Głos wysoki i cichy jest oznaką słabości co w połączeniu z beznadziejną mową ciała daje pewną porażkę.
Jeśli uważasz, że głos nie ma żadnego znaczenia, grubo się mylisz. Zaraz Ci to udowodnię.


Wyobraź sobie sytuacje, jest dwóch takich samych mężczyzn - załóżmy kandydaci na prezydenta. Identycznie ubrani, tacy sami z wyglądu, jednak kiedy pierwszy mówca wychodzi na mównice i wypowiada pierwsze słowa zaczyna się jąkać, nie panuje nad swoim głosem, który wydaje się być wysoki i dosyć śmieszny jak na tak poważną osobę.W konsekwencji czego, osoba kompromituje się bowiem zamiast słuchać jego słów, wszyscy śmieją się z jego głosu. Drugi mówca staje na mównicy i z jego ust słowa padają nie za szybkim tempem, jest opanowany, nigdzie się nie spieszy. Głos jego dosyć niski i donośny. Jakie masz wrażenia? Kto według Ciebie ma większa szansę na poparcie? Oczywiście że kandydat nr.2. Pomyśl jak jest w przypadku ubiegania się o pracę?

Głos i mowa ciała to nasza wizytówka. To my dbamy o to jak postrzegają nas inni ludzie. To nie są cechy wrodzone, to się da wyćwiczyć!

Warto ćwiczyć swój głos, szczególnie kiedy stoimy na kierowniczym stanowisku. To się tyczy każdego, zarówno nauczyciela w szkole, jak i szefa w firmie. Będziesz miał większe uważanie wśród pracowników i większy wpływ na nich. Osoby na wysokiej pozycji, muszą sprawiać wrażenie silnych osobowości. Jeżeli uważasz, że nie wyglądasz na kogoś kto ma silną osobowość, nie bój się, są na to ćwiczenia!
Jutro zamieszczę ćwiczenia na polepszenie swojego głosu.

dodajdo.com

Brak komentarzy: