środa, 14 maja 2008

ZMZ, czyli zakładkowa metoda zapamiętywania

W poprzednim artykule poznałeś technikę, dzięki której skutecznie i w prosty sposób zapamiętasz listę wyrazów do zapamiętania np. listę zakupów bądź listę rzeczy do zrobienia.
Dziś poznasz drugą z technik zapamiętywania, mianowicie zakładkową metodę zapamiętywania.

Co to jest zakładkowa metoda zapamiętywania?

Zakładkowa metoda zapamiętywania jest kolejną techniką pamięciową pozwalającą na szybkie zapamiętywanie informacji opierającą się na zakładkach pamięciowych.

Czym różni się od łańcuchowej metody skojarzeń?

ZMZ, pozwala na zapamiętaniu rzeczy i numeru, który jest do niej przypisany. Tak jak w przypadku ŁMS technika ta wykorzystuje obie półkule naszego mózgu. O ile w łańcuchowej metodzie skojarzeń jak sama nazwa wskazuje, całość opiera się na „łańcuchu”, o tyle z zakładkowej metodzie zapamiętywania, również jak sama nazwa wskazuje całość opiera się na tworzeniu zakładek. Znasz zakładki np. z komputera. Posługiwanie się zakładkami jest przejrzyste i szybkie, prawda? Bez problemu będziesz mógł przypomnieć sobie np. listę zakupów na „wyrywki”, jednak ta metoda może być szerzej stosowana, ale o tym później.

Jak jej używać?

Pamiętasz już z ŁMS -> Obraz plus akcja. Ta sama zasada dotyczy Zakładkowej metodzie zapamiętywania. Używaj wyobraźni, będzie ona Ci potrzebna do używania każdej z technik pamięciowych. Im lepiej masz rozwiniętą wyobraźnię, tym lepiej dla Ciebie – szybciej zapamiętasz potrzebne Ci informacje.

Dosyć teorii, czas na praktykę!

ZMZ pozwala tworzyć zakładki od 1 do 10. ( technika, która będzie opisana jutro jest uzupełnieniem tej techniki, rozszerzy ona tworzenie zakładek od 1 do 20)

Tony Buzan w swojej książce porównał tą technikę do szafy i wieszaków. Ubrania są zmieniane, jednak wieszaki pozostają te same. To samo tyczy się tej metody, ale do rzeczy.

W ZMZ wykorzystuje się obrazy, które przypominają swoim wyglądem daną cyfrę.

Np. Dla cyfry 1 będzie to ołówek, długopis czy kij bejsbolowy.

Proste? Ok, świetnie. Poniżej przedstawiam Ci przykładowe obrazki - skojarzenia z cyframi.

1- ołówek, długopis, kij bejsbolowy, strzelba

2- łabędź, gęś

3- serce, koniczyna

4- jacht, krzesło

5- hak,

6- kij golfowy, wiśnia

7- kosa, chorągiewka, dziób statku

8- bałwan, klepsydra, okulary

9- balon na kiju, rakieta tenisowa, kijanka

10- komplet do bejsbola (kij i piłka)

Oczywiście to są tylko przykłady, jeżeli masz lepsze skojarzenia – użyj swoich.

Teraz musisz utworzyć silne skojarzenia do tych cyfr.

Ważne : Użyj tylko jednego skojarzenia!

Wizualizuj obrazki, dotąd aż uznasz, że je zapamiętałeś. Spróbuj przepytać się na wyrywki. Na przykład kiedy wyobrazisz sobie cyfrę 5, w Twojej głowie powinien pojawić się hak i tak dalej.

Ok, ale po co to wszystko?

Zastanawiasz się pewnie w jaki sposób skojarzenia mogą pomóc Ci w zapamiętaniu numerów i rzeczy do nich przypisanych? To proste.

Załóżmy że do zapamiętania masz coś takiego:

1.żółw

2.drzewo

3.obiektyw

4.pilot

5.czekolada

6.książka

7.płyta

8.okno

9.trawa

10.rakieta

Teraz musisz powiązać skojarzenia z danym słowem do zapamiętania. Nie wiesz jak? Podam Ci przykłady.

1.Żółw i ołówek. Proste. Wyobraź sobie żółwia, który na swoich plecach ma wielki ołówek. Ten ołówek jest wielki, ale żółw dzielnie niesie go dalej. Żółw sobie podśpiewuje i idzie dumnym krokiem.

2.Łabędź i drzewo. Wyobraź sobie łabędzia siedzącego na drzewie. Łabędź jest szczęśliwy, co raz rozprostuje swoje skrzydła. Abstrakcja? To nic! Im bardziej abstrakcyjne tym lepiej.

3.Obiektyw i koniczyna. Jesteś fotografem robisz zdjęcia i w Twoim obiektywie widać piękną, zieloną, czterolistną koniczynę. Zobacz ją w najdrobniejszych szczegółach.

4. Jacht i pilot? Może mały jachcik sterowany pilotem od telewizora? ;)

5. Czekolada i hak. Wielka czekolada nadziana na metalowy hak. Jest tak wielka, że nie dasz rady jej ciągnąć.

6. Kij golfowy i książka? Jeżeli nie lubisz się uczyć to będzie to bardzo proste. Stoisz i uderzasz kijem golfowym w książkę J. Siła jest tak wielka że rozrywa ją na strzępy.

7.Kosa i płyta. Jesteś śmiercią, chodzisz z kosą i płytą i straszysz wszystkich dookoła. Płyta się kręci tak szybko, że przetnie wszystko co spotka na swojej drodze. Wyobraź to sobie w śmieszny sposób, nie straszny.

8.Bałwan i okno. Wstajesz rano wyglądasz przez zaszronione okno i widzisz coś wielkiego stojącego na twoim podwórku. Otwierasz okno i widzisz przed swoim domem ogromnego bałwana.

9.Balon na kiju i trawa? Jakieś dziecko zgubiło swój balon i leży on w wielkiej trawie. Zobacz jaki jest kolorowy, poczuj jak świeża jest trawa.

10. Piłka i kij do bejsbola z rakietą? Gracie w bejsbol, ktoś rzuca piłkę, Ty odbijasz z ogromną siłą, a piłka ta zamienia się w pędzącą rakietę J

Jak widzisz nie jest to takie trudne. Im lepszą masz wyobraźnie tym lepiej dla Ciebie, jednak nie załamuj się jeżeli nie potrafisz niczego wymyślić. Pamiętaj, trening czyni mistrza! Uwierz mi, warto poświęcić na to trochę czasu, bo techniki pamięciowe naprawdę przydadzą Ci się w życiu.

Do czego można używać ZMZ?

Napiszę niedługo artykuł, jak stosować wszystkie techniki pamięciowe w praktyce.


Już jutro rozszerzenie tej techniki do 20 zakładek!

Jak Ci poszło z tą techniką?
Wypowiedz się w komentarzu.

dodajdo.com

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

tez mam tak madra ksiazke z takimi poradami - nie sadze bys sam doszedl do takich technik Paola

xEm pisze...

Te techniki są już dawno odkryte. Jasne, że sam ich nie wymyśliłem :) Po prostu dziele się z nimi, pisząc artykuły w prosty i w miarę przejrzysty sposób.

Pozdrawiam
xEm

Tricksofmind.pl pisze...

Zapraszam na bloga poświęconego doskonaleniu pamięci i mnemotechnikom
http://tricksofmind.pl/tag/mnemotechnika